Festiwal Szaniawskiego Legionowo - pierwsza edycja



Festiwal Szaniawskiego Legionowo

Jerzy Szaniawski, jeden z największych polskich dramaturgów i literatów XX wieku, stał się teraz, na początku wieku XXI, wielkim nieobecnym. Pozostało po nim 14 sztuk teatralnych przeważnie nazywanych przez autora komediami, 5 radiowych słuchowisk, dwa tomy wspomnień o życiu teatralnym II Rzeczpospolitej, trzy tomiki prozy. Utwory te, pomimo swych niewątpliwych wartości estetycznych i etycznych, praktycznie nie funkcjonują w obiegu kultury, przemykając się czasami nieśmiało na jej obrzeżach.
Pragnąc zmienić ten stan rzeczy i udostępnić szerszej publiczności twórczość Szaniawskiego Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie organizuje wiosną 2018 roku Festiwal Szaniawskiego. Czujemy się do tego powołani przede wszystkim dlatego, że nieopodal Legionowa, w Zegrzynku nad Narwią, znajdują się ruiny dworku rodziny Szaniawskich, gdzie artysta spędził większość swojego życia. Rzymianie dysponowali określeniem "genius loci"; był to duch opiekuńczy miejsca sprawujący pieczę nad losami lokalnej wspólnoty. Chcemy włączyć do życia tej wspólnoty pamięć o "samotniku z Zegrzynka" aby wzbogaciła, nie tylko lokalnie, żywy obieg kultury.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w marcu 2018

W rocznice śmierci pisarza, 16 marca 2018, w Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku odbyła się Konferencja naukowa "Życie i twórczość Jerzego Szaniawskiego"
W programie konferencji znalazły się:
- powitanie gości przez rektora, prof. dr hab. Adam Waldemar Koseski
- słowo wstępne wygłoszone przez Zenona Durkę dyrektora MOK Legionowo
- projekcja filmu dokumentalnego "Jerzy Szaniawski" (1966)
- referat dr hab. Radosława Siomy "O dramatach Jerzego Szaniawskiego"
- wypowiedź Krystyny Kuźmińskiej-Jarża: "Wokół Kowala, pieniędzy i gwiazd"
- referat dr hab. Jacek Szczepański: "Zegrzynek Szaniawskiego na dawnej pocztówce. Analiza filokartystyczna"
Szaniawski napisał w jednym z dramatów: "Nie wszystko się kończy po zapuszczeniu kurtyny." Ci, którzy czytają dziś Szaniawskiego wiedzą, że po zapuszczeniu kurtyny wszystko się zaczyna.
Wtedy ożywają interpretacje, sugestie, domysły, analizy. Po zapuszczeniu kurtyny - zaczyna się życie. Życie w sztuce.
Organizatorami konferencji byli: Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie



W sobotę, 17 marca 2018, w Szkole Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie maiło miejsce spotkanie pod hasłem "Połączył nas Jerzy Szaniawski".
Przygotowali to spotkanie nauczyciele, uczniowie i rodzice uczniów szkoły w Jadwisinie
Na jego program złożyły się:
- Scenka "Kiedy Jerzy Szaniawski był małym Jureczkiem" w wykonaniu uczniów kl. III;
- Inscenizacja "Profesor Tutka znał rodzinę utalentowanych" w wykonaniu uczniów kl. V-VII;
- Inscenizacja fragmentu utworu "Dwa teatry" w wykonaniu nauczycieli i uczniów;
- Wypowiedzi: prof. Janusza Gajdy oraz dyrektora MOK Zenona Durki;
- Wystawa poświęcona Jerzemu Szaniawskiemu;
- Rozstrzygnięcie konkursów o Patronie Szkoły;
- Spacer do ruin dworku w Zegrzynku.
Szczególne podziękowania za organizację ciekawego spotkania należą się p. dyrektor Małgorzacie Leszczyńskiej oraz p. Annie Błaszczyk.



Trzeci dzień festiwalu, 18 marca 2018, to spotkanie w MOK Legionowo zatytułowane "Blask i cień Szaniawskiego - wspomnienia, prezentacje, interpretacje"
Poprosiliśmy o wypowiedzi najważniejszych biografów i komentatorów "samotnika z Zegrzynka": prof. Jadwigę Jakubowską-Opalińska prof. Eleonorę Udalską, prof. Janusza Gajdę, dr Stanisława Stanika.
W programie "Uczniowie czytają Szaniawskiego" miniatury literackie przedstawili uczniowie legionowskich szkół; zaprezentowano też rejestracji TTV z cyklu "Profesor Tutka".
"Co dalej z Jerzym Szaniawskim?" - to pytanie, które skłoniło wszystkich uczestników spotkania go gorącej dyskusji o perspektywach wprowadzenia Szaniawskiego w szeroki obieg kultury



Podziel się: