Wystawa Wojciecha Georgea Zameckiego "Potwór z Loch Ness czyli świat nie z tej legendy"

Wernisaż wystawy Wojciecha Georgea Zameckiego "Potwór z Loch Ness czyli świat nie z tej legendy" odbył się 18 maja 2018 w Galerii Sztuki Ratusz.
Wystawa otwarta od 12 do 24 maja 2018.Wystawa prac malarskich i grafiki Wojciecha Georga Zameckiego jest kontynuacją cyklu wystaw pod wspólnym tytułem "Potwór z Loch Ness czyli świat nie z tej legendy". Jej korzenie sięgają do wystawy z 1978 roku w klubie Politechniki Warszawskiej Pudło, gdzie widzowie ujrzeli po raz pierwszy grafiki i obrazy, wówczas bardzo młodego artysty. Były to prace o małym formacie, rysunki i grafiki w kształcie kartek pocztowych z naklejonym znaczkiem. Zostały one wtedy przesłane pocztą na adres artysty, a wernisaż odbywał się najpierw na poczcie. Mały format prac przekształcony został w duże kompozycje, połączone w tematyczne grupy.
Druga wystawa w 2015 roku miała na celu przekazanie atmosfery czasów PRL-u i jej ogromnego wpływu na kształtowanie postaw i losów kilku pokoleń Polaków. Z katalogu: "Żeby zrozumieć intencje i przesłanie tych prac trzeba się cofnąć myślami do Polski końca lat 70-tych". Potwór z Loch Ness - "świat nie z tej legendy" jest jak błysk w wodzie odbitego światła, które wtedy świeciło nad Polakami i całą Polską. Były to trudne czasy, a symbol potwora przepływającego po tafli wody zwracał uwagę niejednego widza swoją odmiennością, nienormalnością i przebiegłością. Mimo różnych podstępów, zmiany kolorów, kształtu nie udało mu się opanować wód tego niezwykłego jeziora.
Obecna wystawa to próba odnalezienia śladów Loch Ness Monster lub jego istnienia w samym sercu szkockiego jeziora Ness, śladów potwora, który nam przypomina o nieustającej konieczność pozostawania czujnym i gotowym do walki z różnymi formami narastających zagrożeń, wewnętrznych i zewnętrznych, jakie pojawiają się w naszym kraju. Są one decydujące dla kształtu naszego życia i życia przyszłych pokoleń. Monster nigdy nie śpi.
Obecna wystawa obejmuje prace przedstawiające ujęcia z wyprawy po jeziorze Ness i rysunki artysty na kartkach pocztowych przesłanych pocztą znad jeziora Ness.
Kilka słów o autorze: Wojciech George Zamecki urodzony w 1953 roku, absolwent wydziału scenografii ASP w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, specjalista od litografii fotograficznej i komputerowej, członek ZPAP. Jego prace wystawiane były wielokrotnie w Polsce, Niemczech, Kanadzie i USA.

Podziel się: