Filmowe DNI MOK - Chaplin i Scorsese

Podczas tegorocznych Dni MOK zaprosiliśmy do udziału w wielkiej filmowej przygodzie. Uznaliśmy bowiem, że film jest w naszej codziennej ofercie mało obecny, a przecież patron - Chaplin - do czegoś zobowiązuje.
Zaproponowaliśmy dwa filmy wyreżyserowane przez naszego patrona, oba należące do ekranowego kanonu, ale nie pokażemy ich Wam jak wyciągnięte z archiwów, godne szacunku eksponaty, ale z towarzyszeniem muzyki na żywo. Do filmu "Gorączka złota", zrealizowanego w 1925 roku, zawierającego oryginalne komediowe gagi, ale też poruszającego głębokie humanistyczne kwestie, przygrywał wyśmienity jazzowy zespół Vistula River Brass Band wraz z równie doskonałym taperem, pianistą Robertem Skrzypcem. Cienką granicę pomiędzy życiem ubogiego włóczęgi a życiem świeżo wzbogaconego milionera śledziliśmy w rytmie najlepszego polskiego jazzu, a sen o balecie bułeczek i uczta zgłodniałych bohaterów nabiorą w muzycznej oprawie nowych, niepowtarzalnych wymiarów.
Drugiej chaplinowskiej propozycji - filmowi "Charlie Żołnierzem", towarzyszył muzycznie taper Robert Skrzypiec.
Źródła filmowej wrażliwości prowadzą nieuchronnie ku współczesności; tej też nie pozostaliśmy dłużni. W sobotę pokazaliśmy niesamowite dzieło Martina Scorsese "Milczenie". To historia z XVII wieku. Do wybrzeży Japonii przybywają dwaj jezuiccy księża. Mają oni odnaleźć ojca Cristovao Ferreire, który rzekomo wyparł się wiary w Boga, by uratować cierpiących męczenników. Jednocześnie zaczynają organizować miejscowych, ukrywających się przed prześladowaniami chrześcijan i głosić wśród nich Słowo Boże. Japońskie władze jednak brutalnie traktują jakiekolwiek przejawy zachodniej religii.
Wreszcie propozycja dla dzieci - "Super Spark. Gwiezdna Misja". Tytułowy Spark - choć małpa - to typowy ludzki 13-latek, który natychmiast chce się stać dorosły. Jego rodzinna planeta - rozwalona na drobne kawałki przez złego małpiszona Zhorga - znajduje się w niebezpieczeństwie. Udziału w powstańczych misjach zabraniają Sparkowi jego opiekunowie. Kiedy jednak nadarzy się okazja, Spark - w tajemnicy przed swoimi starszymi kolegami - postanowi działać na własną rękę.Podziel się:


Newsletter

Relacje

Archiwum


Galeria Sztuki Ratusz

Salon Artystyczny

Niedzielne spotkania z bajką

Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo

ProgRockFest

Warszawska Syrenka

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Artystyczny Kalejdoskop

Dni Osób Niepełnosprawnych

Małe formy teatralne

Wiosenne Czarowanie

Legionowskie Senioralia

Rozmowa o słowach


Pracownia ceramiki Wylepiarnia

Zespół poetycko-śpiewaczy ERIN

Teatr Na Luzie

Teatr Nikt Mnie Nie Chce

Sala prób MOK Targowa

rejestracje filmowe MOK