Ogólnopolska premiera płyty "Falstart" zespołu Mateusz Gawęda Trio
Ogólnopolska premiera płyty "Falstart" zespołu Mateusz Gawęda Trio w składzie: Mateusz Gawęda - fortepian, Alan Wykpisz - kontrabas, Grzegorz Pałka - perkusja
odbyła się 23 marca 2018 w sali widowiskowej legionowskiego ratusza.
Koncertowi młodych muzyków, który wymagająca jazzowa publiczność Legionowa przyjęła z dużą przychylnością, towarzyszyła wystawa plakatów jazzowych Rafała Olbińskiego.
Publiczność i artystów powitał niestrudzony popularyzator ambitnych improwizacji, dyrektor MOK, Zenon Durka.
"Można założyć, że w formule klasycznego tria fortepianowego powiedziano już wszystko. Przywoływane od zawsze w tym kontekście kanoniczne formacje Oscara Petersona, Billa Evansa czy Keitha Jarretta, są symbolicznym punktem wyjścia dla większości pianistów. To podstawa, fundament pod budowę autonomicznej wypowiedzi artystycznej. W kształtowaniu własnego stylu w nowych czasach warto poszukać świeżego znaczenia, a tutaj kluczem wydaje się być globalna synteza inspiracji. Mateusz Gawęda, hołdując tej zasadzie, zdaje się sukcesywnie zmierzać w stronę pianistyki totalnej, rozwijając tym samym koncepcję progresywnego tria fortepianowego, gdzie swoje miejsce mają uznane składy tak znakomitych pianistów, jak Marilyn Crispell, Vijay Iyer czy Matthew Shipp. Gawęda, idealnie odnajdując się w tej wizji pełnej matematyki, świetnie prowadzi swój zespół - czasem bardzo przestrzennie, precyzyjnie, niejednoznacznie, czasem blisko idiomowi jazzowemu. To cała prawda o muzyce tria - wymagająca, inteligentna, pulsująca wielością znaczeń i rozwiązań, na wskroś emocjonalna, bardzo złożona i intelektualna. Podobno tak właśnie funkcjonują wielkie muzyczne osobowości."
Tomasz Łuczak (Polish-Jazz.blogspot)
Rafał Olbiński, światowej sławy malarz i ilustrator. Był redaktorem graficznym "Jazz Forum". Jesienią 1981 roku przyjechał do Nowego Jorku na wystawę swoich plakatów w Polskim Instytucie Naukowym. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 pozostał w Nowym Jorku. Pierwszą okładkę zaprojektował dla magazynu "Psychology Today" już w marcu 1982 roku. Wkrótce przyszły kolejne dla magazynów: "Time", "Newsweek", "Business Week", "Playboy" i wielu innych. Przez wiele lat jego charakterystyczne malarskie ilustracje ukazywały się regularnie na łamach "The New York Times", gdzie współpracował z legendarnymi dyrektorami artystycznymi, Jerelle Kraus i Stevenem Hellerem. W latach dziewięćdziesiątych stworzył serię wielokrotnie nagradzanych plakatów operowych dla New York City Opera, czego kontynuacją były projekty plakatów oraz scenografii dla wielu teatrów operowych w USA i w Polsce. Poza ilustracjami oraz plakatami muzycznymi, filmowymi, teatralnymi i społecznymi zajmuje się też twórczością malarską utrzymaną w stylu poetyckiego surrealizmu.
"Jazz Forum" to unikatowy na skalę światową magazyn, który od kilu dekad relacjonuje na bieżąco najważniejsze wydarzenia ze sceny jazzowej. Założony w 1965 roku przez niezwykle aktywnego działacza Jana Byrczka, który był redaktorem naczelnym przez pierwsze 15 lat. ?Jazz Forum" było unikatowe, gdyż jako jedyne tego typu czasopismo było wydawane w języku angielskim (1967-1992) i niemieckim (1976-1981) w czasach kiedy w Polsce panował system komunistyczny. ?Jazz Forum" dzięki ponad 100 korespondentom z całego świata informowało o nowościach w jazzie. W ?Jazz Forum" można znaleźć wywiady z gwiazdami, między innymi z Milesem Davisem, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Seifertem, Joe Zawinulem, Gilem Evansem, Chickiem Coreą, Patem Methenym, Janem Garbarkiem, ale także Krzysztofem Pendereckim, Czesławem Niemenem, Stingiem, artykuły o muzykach wśród nich: John Coltrane, Charles Mingus, Urszula Dudziak, Krzysztof Komeda, Zbigniew Namysłowski, relacje z międzynarodowych festiwali: Newport ? New York Jazz Festiwal, Monterey Jazz Festival, Berliner Jazz Tage, North Sea Jazz Festival, Montreux Jazz Festival, Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą i innych, wykłady muzyczne Joachima Berendta, Romana Kowala, Andrzeja Schmidta, Stefana Zondka, recenzje płyt i książek, Euro - Jazz Personalities - sylwetki biograficzne słynnych muzyków z różnych krajów, grafiki Rafała Olbińskiego, Jana Sawki, Edwarda Lutczyna, unikalne reklamy z okresu PRL-u.
Fundacja im. Zbigniewa Seiferta realizuje projekt digitalizacji archiwalnych materiałów jazzowych, które nieodpłatnie udostępniane są na portalu www.polishjazzarch.com. Wystawa prezentuje wybrane okładki "Jazz Forum". Wszystkie numery magazynu "Jazz Forum" od 1965 r. w wersji polskiej, angielskiej i niemieckiej znajdują się na tej platformie.