Recital fortepianowy Wojciecha Kruczka "W pobliżu Chopina"

"W pobliżu Chopina" to tytuł recitalu, z którym wystąpił 24 lutego 2018 w sali legionowskiego ratusza pianista Wojciech Kruczek.
Usłyszeliśmy utwory: Marii Szymanowskiej Poloneza f-moll oraz Fryderyka Chopina: Etiudę h-moll op. 25 nr 10, Sonatę b-moll op. 35, Balladę g-moll op. 23 a także Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22.
O historii prezentowanych utworów opowiedział dyrektor MOK Zenon Durka.Wojciech Kruczek naukę gry na fortepianie rozpoczął mając 7 lat. W wieku 12 lat miał okazję do wszechstronnego rozwoju artystycznego w Teatrze Muzycznym Roma, grając rolę ucznia w musicalu "Akademia Pana Kleksa".
Ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Z. Brzewskiego w Warszawie (tzw. "szkoła talentów").
W 2017 roku z wyróżnieniem ukończył stacjonarne studia licencjackie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Obecnie jest studentem pierwszego roku stacjonarnych studiów magisterskich na tej samej uczelni również w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just.
Laureat wielu nagród i wyróżnień na konkursach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szafarni (2010, 2011), Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2012), Konkursie Pianistycznym dla Dzieci i Młodzieży im. F. Chopina w Warszawie (NIFC, 2012), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Wirtuozów im. L. Godowskiego w Warszawie (2013), Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Sochaczewie (6-krotny laureat, ostatnio w 2013), Chopinowskim Turnieju Pianistycznym w Krakowie (2012, 2015), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Pamięci Very Lotar-Szewczenko w Jekaterynburgu, Rosja (2016), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Alion Baltic w Tallinnie, Estonia (2016), półfinalista IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Halina Czerny-Stefańska in Memoriam w Poznaniu (2017).
Zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i umiejętności potwierdza również 3-krotne (na 3 możliwe) otrzymanie stypendium rektora dla najlepszych studentów UMFC oraz inne wyróżnienia za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia artystyczne.
Pracował również podczas letnich kursów pianistycznych oraz lekcji mistrzowskich z wybitnymi pianistami i pedagogami, takimi jak m.in.: Janusz Olejniczak, Katarzyna Popowa-Zydroń, Alicja Paleta-Bugaj, Andrzej Jasiński, Tobias Koch, Wojciech Świtała, Nikolai Demidenko i inni.
Miał przyjemność występować w różnych salach koncertowych oraz miejscach takich jak m.in.: Pałac Szustra, Galeria Porczyńskich, Akademia Sztuk Pięknych, Zamek Królewski, Muzeum Fryderyka Chopina, Lotnisko Chopina w Warszawie; Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Prowadzi czynną działalność pianistyczną, chętnie koncertując zarówno podczas dedykowanych występów, jak również w ramach festiwalów na terenie kraju i za granicą. Posiada szeroki repertuar, w którym szczególne miejsce zajmują jego ulubieni kompozytorzy: Fryderyk Chopin, Johannes Brahms, Ludwig van Beethoven.
Obecnie poświęcił się zgłębianiu tajników wykonawstwa historycznego muzyki Fryderyka Chopina i jest polskim kandydatem do pierwszego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we wrześniu 2018 roku.

Wojciech Kruczek na FB

Podziel się: