Krystyna Gołaszewska i Paweł Wróbel na XIII Legionowskim Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej

Kolejny koncert XIII Legionowskiego Festiwalu Muzyki kameralnej i Organowej odbył się 27 sierpnia w kościele Świętego Ducha w Legionowie. Wystąpili: Krystyna Gołaszewska - flet oraz Paweł Wróbel - organy.
W programie koncertu znalazły się następujące utwory:
Franz Schmidt (1874-1939) - Preludium i Fuga D-dur Alleluja
Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) - Sonata e-moll
Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Arioso z Kantaty BWV 156
Mieczysław Surzyński (1866-1924) - Chant triste op. 36 nr 2
Gabriel Fauré (1845-1924) - Przebudzenie
Hector Villa-Lobos (1887-1959) - Bachianas Brasileiras no 5
August Gottfried Ritter (1811-1885) - II Sonata organowa e-moll op. 19



Krystyna Gołaszewska
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie Filii w Białymstoku, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1987 roku. W latach 2004?2005 prowadziła klasę fletu w Keimyung University F. Chopin Academy of Music w Daegu w Korei Południowej, a w latach 2006?2012 pełniła obowiązki Kierownika Zakładu Instrumentów Dętych, Akordeonu, Perkusji i Gitary. Obecnie prowadzi klasę fletu w UMFC w Warszawie Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku.
Była członkiem kwintetu dętego Senza Battuta (1990?2007), z którym nagrała płytę z muzyką m.in. Bizeta, Bozzy, Gershwina, Poulenca. Dokonała również nagrania CD z muzyką fletową kompozytorów polskich (Szeligowski, Tansman, Kilar, Szałowski) oraz nagrań dla rozgłośni Polskiego Radia i Telewizji Białystok (Trojan, Poulenc, Hue, Debussy). Występowała jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Rosja, Węgry, Czechy, Słowacja, Korea Południowa).
Prowadziła zajęcia w ramach kursów muzycznych w Dusznikach-Zdroju i Nowym Sączu oraz Letnich Kursów Interpretacji dla Toho Gauken College of Drama and Music w Tokio (Warszawa 2006, 2010) i dla studentów Uniwersytetu Soai w Osace (Warszawa 2010, 2013).

Paweł Wróbel
Organista urodzony w Jaśle. Studiował pod kierunkiem prof. Andrzeja Chorosińskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Jona Laukvika w Hochschule für Musik w Stuttgarcie oraz prof. Gunthera Rosta w Universität für Musik w Grazu. W roku 2012 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Otrzymał nagrody podczas międzynarodowych konkursów organowych w Poznaniu (2005), Gdańsku (2006), Zurychu (2011), Miami (2012).
Stypendysta Keimyung Research Foundation Uniwersytetu w Seulu w 2007 roku. Brał udział w sesjach i kursach mistrzowskich z zakresu gry organowej, prowadzonych przez Ludgera Lohmanna, Bernharda Haasa, Gerharda Weinbergera, Wolfganga Zerera, Martina Sandera, Christopha Krummachera. Jest autorem transkrypcji na organy, utworów fortepianowych oraz orkiestrowych J.S. Bacha, F. Liszta, S. Prokofieva, S. Rachmaninowa oraz I. Strawińskiego.
Jego autorska transkrypcja organowa Funérailles (2010) oraz Walca zapomnianego nr 1 (2017) F. Liszta została wydana w wydawnictwie Polihymnia w Lublinie.
Do osiągnięć artysty należy również zaliczyć prawykonanie podczas koncertu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, który odbył się w ramach festiwalu ?Warszawska Jesień? (2008), czterech utworów na organy solo: Witraży Barbary Kaszuby, Trans.For.My Emptiness Klaudii Pasternak, Proxima Centauri Mateusza Ryczka, Odkształcenia Jacka Sotomskiego, które utrwalone zostały na płycie "live" z tegoż koncertu wydanej przez firmę fonograficzną Musicon. Paweł Wróbel posiada w swym repertuarze komplet dzieł organowych J. Brahmsa, N. Bruhnsa, C. Francka, R. Schumanna oraz wszystkie sonaty organowe A.G. Rittera.
Paweł Wróbel w ramach swej działalności koncertowej występował w Anglii, Danii, Austrii, Słowacji, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Litwie, Stanach Zjednoczonych oraz Polsce, jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia organistów American Guild of Organists w Nowym Jorku.
Jest wykładowcą w Diecezjalnym Studium Organistowskim oraz Zespole Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Paweł Wróbel pełni funkcję dyrektora artystycznego nad Festiwalem Muzyki Organowej w Bazylice Katedralnej w Kielcach oraz w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Św. Krzyżu.

Podziel się: